Канада

Повна назва: Канада
Площа: 9976186 кв. км
Столиця Канади: Оттава
Головні міста Канади: Монреаль, Калгарі, Торонто, Вінніпег, Едмонта, Ванкувер, Міссіссога, Гамільтон, Лондон, Саскатун, Квебек
Державний устрій: федеративна парламентської держава
Грошова одиниця: канадський долар
Населення: 30,3 млн. чоловік
Державна мова: англійська, французька
Релігія: католицизм, протестанство, англіканство, православ’я, іудаїзм

Канада — одна з найбільш економічно розвинених країн світу. У її містах життя б’є ключем, до небес злетіли громади хмарочосів зі скла і бетону, а навколо панує первозданна тиша степів, лісів і гір, вічний спокій незайманої природи. З боку Канада з її величезними незаселеними просторами може здатися майже безлюдною. Значну частину території Канади займають озера, більшість з яких мають льодовикове походження. З 1858 р. столицею Канади є заснована в 1827 р. Оттава. Разом з сусіднім містом Халл вона утворює велику метрополію. Величезні відстані і складний рельєф не сприяють розвитку в Канаді пасажирського залізничного транспорту. По залізниці здійснюються в основному перевезення промислової та аграрної продукції.

Географічне положення Канади
США сусідять з Канадою на півдні і північному заході. Близько половини території Канади займає Лаврентійська піднесеність, західний кордон якої утворює лінія між Великим Ведмежим озером на півночі і Лісовим озером на крайньому півдні. Геологи називають цю велику зону Канадським щитом. Середня висота місцевого ландшафту становить близько 500 м, проте після закінчення льодовикового періоду подекуди оголилися залишки стародавніх складчастих гір висотою до 1190 м. Лаврентійська височина лежить басейні Атлантичного океану і славиться своїм мальовничим озерно-горбистим рельєфом. Центральну частину Канадського щита заповнює Гудзонова затока. На його берегах розкинулась однойменна низовина, що виникла в результаті підняття рельєфу і відступу моря після танення льодовиків. Порівняно недавні тектонічні процеси призвели до формування Арктичного архіпелагу.

Адміністративний поділ — Канада розділена на 10 провінцій і 3 території.

Клімат Канади
Внаслідок великої протяжності широтної і меридіонального розташування географічних зон клімат Канади надзвичайно різноманітний. Гірські хребти Кордильєр обмежують приплив тихоокеанських повітряних мас, зате холодне арктичне повітря безперешкодно проникає в південні регіони країни. На західному узбережжі клімат пом’якшується під впливом теплого Північно-Тихоокеанського течії. У Скелястих горах панує типовий гірський клімат. Найбільш рясні опади випадають на заході Канади — нерідко понад 2500 мм в рік. Центр та схід країни отримують набагато менше атмосферної вологи — не більше 500 мм за рік. У центральній частині, де опади досить мізерні і швидко випаровуються, розкинулися трав’янисті прерії. У холодній приполярної зоні, де середньомісячні температури не перевищують 10С, переважає заболочена тундра. Клімат Східної Канади помірно-теплий. Середньорічна сума опадів перевищує 1000 мм при їх рівномірному розподілі по всіх місяцях року. Середня температура липня становить близько 20С. Зими холодні — протягом трьох  місяців стовпчик термометра тримається нижче 0 С.

Подорож до Канади не може обійтися без відвідин двох головних міст Квебека — Монреаля (Monreal) і Квебек-сіті (Quebec City). Обидва ці міста славляться своєрідними пам’ятками, незвичайними фестивалями, прекрасно збереженими історичними пам’ятниками і витонченістю, мало властивою будь-якої ще частини північної Америки.

Онтаріо (Ontario) — де знаходиться федеральний уряд — є культурним та економічним центром Канади. В Онтаріо значно вища щільність населення і промисловості, ніж в інших провінціях, що, відповідно, пояснює її домінуюче положення по відношенню до інших частин країни. Плануючи туристичну поїздку в Канаду, обов’язково потрібно включити в маршрут найбільший канадський населений пункт — Торонто (Toronto), що вважається також одним з найкрасивіших міст світу. Здійснюючи тур по Онтаріо, не можна випустити з уваги і Оттаву (Ottawa) — столицю Канади, так само як і знаменитий Ніагарський водоспад (Niagara Falls). Одні лише ці три пам’ятки роблять Онтаріо найпопулярнішим місцем туризму в Канаду. Однак, і крім цього, в Онтаріо є на що подивитися цінителю природного ландшафту. На відміну від більшості міських територій, провінція багата різноманітним ландшафтом і пейзажами: від виноградників на півдні до незайманої людиною дикої природи на півночі.

Ваш відпочинок в Канаді буде приголомшливим, якщо ви вирішите відвідати північно-західну частину Онтаріо з її численною кількістю красивих озер і пишних лісів. Гідний відвідування під час поїздки в Канаду і місцевий парк Елонгвін в західній частині Онтаріо (Alonguin Provincial Park) — місце, популярне серед любителів поплавати на байдарках, славиться своїми красивими озерними пляжами.

Канадські скелясті гори (Canadian Rockies) розташовані в південно-західній частині Альберти і південно-східній частині Британської Колумбії. Люди, які купують тури в Канаду, приїжджають сюди, щоб випробувати неповторні відчуття, катаючись на гірських лижах і милуючись висотою величних скель, вічнозелених лісів і засніжених вершин. Тут ви відчуєте справжнє єднання з природою, відчувши себе єдиною живою істотою на багато миль навколо. І взимку, і влітку Канадські гори приваблюють туристів великою кількістю пам’яток. Катання на гірських лижах в Канаді — подія феноменальна. Неважливо, наскільки віртуозно ви катаєтеся — тут знайдеться схожий маршрут як для любителів, так і для професіоналів.

Значна частина Канадських скелястих гір оточена різними національними парками, найбільш відомі з яких — Національний Парк Банф (Banff National Park) і Національний Парк Джаспер (Jasper National Park) в горах провінції Альберта. У кожному з парків розташований однойменний населений пункт з усіма необхідними умовами для розміщення туристів, включаючи готелі класу «люкс» і недорогі кемпінги, прекрасні можливості для проведення вільного часу — музеї, театри, магазини і художні галереї. Для тих, хто вибирає тихіший, ізольований від галасливої ​​юрби відпочинок в Канаді, в Скелястих горах знайдеться безліч віддалених від людської суєти містечок, також обладнаних для проживання з повним комфортом. Частина гір, розташована в Британській Колумбії, пропонує ті ж туристичні зручності, проте відрізняється своєю специфічною атмосферою, до того ж погода тут дещо тепліше.

Без відвідин Британської Колумбії ваш відпочинок в Канаді буде неповним. Тут ви знайде всілякі види ландшафтів і розваг. Особлива визначна пам’ятка провінції — Ванкувер (Vancouver), розташований на узбережжі, в обрамленні гірських піків. У місті ви знайдете  безліч речей, які варті того, щоб бути побаченими під час туру в Канаду: магазини, музеї, галереї і прекрасні парки. Інше варте уваги місто провінції — місцева столиця Вікторія (Victoria), яку називають «маленькою Англією в Канаді». Особливу популярність здобув тут парк Бучарт Гарденс (Butchart Gardens) і Королівський музей Британської Колумбії (Royal British Columbia Museum).

Ніагарський водоспад (Niagara Falls) — без сумніву, найвідоміша пам’ятка серед тих, хто купує тури в Канаду. Щорічно близько 20 мільйонів туристів вирішується на відпочинок у цій країні. Природна краса Ніагарського водоспаду приносить Канаді величезну комерційну користь. І це, справді, приголомшливе явище природної краси серед створеного людиною світу представляє безперечну цінність для всіх, хто цікавиться туризмом.

Ніагарський водоспад прекрасний у всі пори року, навіть якщо ви вибрали зимовий відпочинок в Канаді. Хоча зими тут холодні, вони надають особливу чарівність водоспаду і навколишнього ландшафту, який повністю перетворюється в зимове царство. Весна приносить із собою квітучі тюльпани і нарциси. Влітку, коли тепло і сонячно, потоки води переливаються всіма кольорами веселки на тлі річкових берегів і численних парків.

Одним з найбільш захоплюючих переживань для туристів є подорож на човні «Maid of the Mist» до самого водоспаду. У вартість квитка на човен входить жовтий дощовик з капюшоном, так як залишитися сухим після поїздки любителям гострих відчуттів навряд чи вдасться. Інший атракціон з числа «обов’язкових» для тих, хто хоче отримати максимум вражень зі свого туру в Канаду, — подорож «за водопад» (Journey Behind the Falls): на спеціальному ліфті до трьох тунелів, з яких відкривається приголомшливий вид на спадаючі потоки води, що дозволяє оцінити всю міць водоспаду. Також неповторні відчуття ви можете відчути при спостереженні Ніагарської пам’ятки з висоти пташиного польоту, перебуваючи в повітрі.

Крім самого водоспаду, в його околицях можна спостерігати досить різноманітну фауну: на берегах річки Ніагара мешкає 19 різних видів чайок. Також тут знаходиться теплиця, де живуть метелики — представники 50 різних видів, зібраних з усього світу (the Niagara Parks Butterfly Conservatory).

До інших визначних пам’яток, розташованих на березі річки Ніагара та гідних огляду під час вашої туристичної поїздки в Канаду, відноситься музей політика 19-го століття Вільяма Лайона Макензі (Mackenzie Heritage Printery Museum), фортеці Форт Ері (Fort Erie) і Форт Джордж (Fort George ), а також канал Велленд (the Welland Canal), розташований в 13 км від водоспаду.

Тури до Північної Канади
Для ознайомлення з Північною Канадою (Northern Canada) варто запланувати окрему поїздку, не пов’язану з туризмом в Канаду в цілому. Ця частина країни живе своїм життям і має свій власний світ, що складається з трьох територій: Юкон (Yukon), Північно-західні території (Northwest territories) і Нунавут (Nunavut). Привабливою для туристів ця частина Канади є, в першу чергу, через свою недоступності: проїхавши по шосе можна проникнути лише в Юкон і деякі частини Північно-західних територій. У Нунавут, яка була раніше частиною Північно-західних територій, потрапити можна тільки повітряним шляхом. Ця ізольованість додасть особливу чарівність і дух пригод туристичній поїздці до Канади.

Відпочинок в Північній Канаді відрізняється великою кількістю можливостей помилуватися дикою природою і її феноменами. Крім риболовлі на берегах найчистіших річок та узбережжя океану, ви можете насолодитися спілкуванням з місцевими жителями, взяти участь в їх повсякденному житті і національних святах. Адміністративні центри Елоунайф (Yellowknife) і Ігалут (Igaluit) — хоч і невеликі населені пункти — є цікаві самобутні місця для туристичної поїздки. Здійснюючи тур до Північної Канади, у вас є шанс побачити два природних феномена: заходять, сонце в середині літа, коли тут проводиться безліч фестивалів і свят, і північне сяйво — найкраще помітне в період з кінця серпня по січень.

Територія Нунавут — туризм до Північної Канади
Лише деякі відчайдушні туристи, які твердо вирішили одержати гострі відчуття від своєї поїздки в Канаду, роблять подорож до розташованої на півночі країни території Нунавут — світу, абсолютно відмінному від густо населених провінцій центральної і південної частин Канади. По суті, ваш тур до Канади буде неповним без відвідування її північних територій, з їх незайманою красою сюрреалістичної покритих снігом і льодом рівнин.

Перші людські поселення з’явилися в Нунавут близько чотирьох тисяч років тому. У 16 столітті в цю частину країни відправляли експедиції в надії знайти золото. У 19 столітті уряд виявив більший інтерес до північних територій через знайдені там мінералів. Пізніше регіон став частиною Північно-західних територій Канади. У другій половині 20 століття регіон, нині носить назву Нунавут, зіграв велику роль, будучи місцем розташування військ НАТО під час Холодної війни. У 1999 відбувся поділ Північно-західних територій і створення окремого регіону Нунавут.

Літо в Нунавут не можна назвати теплим — середня температура в Липні тут близько нуля — тому, роблячи тур до Північної Канади, треба запастися теплим одягом через непередбачуваність погодних змін. Велика частина території тут вкрита льодом цілий рік, однак ті невеликі ділянки землі, які залишаються зведеними і зберігають тепло, протягом невеликого періоду часу виявляються покритими надзвичайно красивими дикими квітами та іншими рослинами, ростуть в даному регіоні. Основною визначною пам’яткою Північних територій є заходять, влітку сонце, яке можна спостерігати в період з кінця квітня до середини серпня в залежності від того, наскільки далеко на північ вам вдалося проникнути під час своєї туристичної поїздки в Канаду. Взимку тут все навпаки: на довгий час запановує цілковита темрява, яка, однак, переривається іншим феноменом природи — Північним сяйвом (Aurora Borealis), що прикрашає небо  вогнями,які переливаються. Багато хто вважає, що туризм в Канаду не може не включати відвідини Північних територій в зимовий час — коли можна побачити це унікальне за красою і рідкості явище природи.

Також, вибравши екзотичний відпочинок в Північній Канаді, варто познайомитися з корінними жителями території — народом інуїтів (the Inuit people), яких також називають ескімосами. Культура інуїтів історично заснована на традиціях, пов’язаних з полюванням і рибальством, тому особливим пригодою для здійснюючих тур до Канади буде рибалка з представниками народу інуїтів. Місцевий гід розповість вам історію та легенди, пов’язані з полюванням на китів, а жителі нададуть теплий прийом. Також незабутнє враження залишиться у представника європейської цивілізації від споглядання народної творчості інуїтів, представленого статуєю з стеатита, встановленої на мисі Дорсет (Soapstone Carving).

Ще однією особливістю Нунавут, що надає екзотики туризму в Канаду, є розташування території, надзвичайно незручне для подорожування. Єдиний спосіб потрапити в Нунавут, якщо ви не подорожуєте на VIP-кораблику — по повітрю: з аеропортів Оттави і Монреаля.

Отже, головні туристичні об’єкти:
— Торонто
— Монреаль
— Ванкувер
— Ніагара-Фолс/Сент-Катарінс
— Квебек
— Вікторія
— Оттава / Гатіно
— Калгарі
— Едмонтон
— Галіфакс
— Вінніпег
— Реджайна
— острови Мадлен
— Ніагарський водоспад
— Національні парки Канади
— природні об’єкти (ріки, гори)
— музеї
— Канадські Скелясті гори