Словаччина

Офіційна назва країни і географічне положення. Повна назваСловацька Республіка. Держава в Східній Європі. Межує з Угорщиною, Австрією, Чеською республікою, Польщею, Україною. Площа – 49 тис. км2.
Столиця – Братислава.
Час. Відстає від київського на 2 години.
Святкові і неробочі дні. 1 січня – Новий рік, День виникнення Словацької Республіки. 6 січня – Православне Різдво, 26 січня – Хрещення, березень-квітень – Великдень, 1 травня – Свято праці, 8 травня – День звільнення від фашизму, 5 липня – День слов’янських проповідників Кирила і Мефодія, 29 серпня – роковини Словацького національного повстання 1944 р. 1 вересня – День Конституції Словацької Республіки, 1 листопада – День Всіх Святих, 25 і 26 грудня – Різдво.
Природні умови. Словаччина – переважно гірська країна, велика частина її території розташована в межах Західних Карпат (висота до 2655 м, гора Герлаховські-Штіт в масиві Високих Татр). На південному заході – Придунайська низовина, на південному сході – Потиська низовина.
Клімат – м’який, помірно континентальний. Середні температури січня від -1-3 °С на рівнинах до -12 °С у горах; липня від 19-21 °С до 8 °С. Опадів – 500-700 мм в рік, в горах – до 1000 мм.
Заборонене ввезення: чистого етилового спирту.
Заборонений вивіз: продовольчих товарів, плюшу і вельвету, в’язаного верхнього одягу і білизни, дитячого одягу, виробів з шкіри і хутра, рушників, взуття всіх видів, посуду з неіржавіючої сталі, покришок і камер, виробів із золота і срібла, пуху і пухових виробів, предметів стаовини, велосипедів і швейних машинок.
Дозволений вивіз: подарунків і сувенірів – на суму не більше 1000 словацьких крон. Для вивозу культурно-історичних цінностей необхідний дозвіл Міністерства культури Словаччини. При вивозі, зокрема транзитом, автомобілів з території Словаччини митний збір не платиться.
Транспорт. Авіатранспорт. У Братиславі розташовується міжнародний аеропорт. Внутрішніх авіарейсів в Словаччині немає.
Автомобільний транспорт. Протяжність автодоріг – 17,9 тис. км. У Словаччині можна орендувати автомобіль або скористатися послугами численних рейсових автобусів, чиї маршрути пролягають у всі країни, що граничать з республікою.
Водний транспорт. Судноплавство Дунаємю, порти: Братислава і Комарно.
Валютне регулювання. Ввезення іноземної валюти не обмежене, національної – заборонений.
Вивіз іноземної валюти не обмежений. При виїзді зворотний обмін національної валюти на іноземну допускається в межах сумарного добового мінімуму у разі передчасного від’їзду іноземця. Вивіз національної валюти заборонений.
Банки працюють з понеділка до п’ятниці з 9.00 до 11.00 і з 14.00 до 16.00. Усі магазини працюють щодня, крім неділі. Продуктові – зазвичай з 7.00 до 19.00, решта – з 9.00 до 18.00 або 19.00, по суботах з 8.00 до 12.00. З 20 до 5 години ранку продукти можна купити в магазинах, що мають напис VECIERKA. Дрібніші крамниці зазвичай зачиняються на обідню перерву.
Населення – 5,3 млн. осіб; близько 87 % – словаки, а також угорці, чехи, українці, німці, поляки, євреї, досить велика етнічна група циганів.
Офіційна мова – словацька. Багато хто розуміє угорську, німецьку і англійські мови.
Релігія. Велика частина віруючих – католики. У країні активно діють Римсько-католицька церква (60 % віруючих), словацька євангельська церква (6 % віруючих), реформаторська (1,6 % віруючих), православна церква (0,7 % віруючих).
Національні традиції. Словаки шанують свої звичаї. Це видно у ставленні до пам’ятників архітектури. Тут є прекрасні замки, монументи і численні музеї. Наприклад, найкрупніший замок, Спішська фортеця, складається з 170 фортець і замків. Середньовічні будинки, якими забудоване містечко Бардейов, збереглися разом з пролягаючою між ними брущаткою. Дбайливо зберігається Добшинська крижана печера – найстаріша крижана печера в Європі.
Так же ретельно охороняються рослини, наприклад едельвейс. Чисті річки, озера і водосховища дають можливість людям відпочивати в горах і на рівнинах. У чистих озерах і річках можна цілорічно ловити лосося, товстолобика, ляща і багатьох інших риб. У лісах вирішується сезонне полювання.
Знаходячись в центрі Європи, Словаччина вбирала кращі традиції світової культури. Численні музеї (70) і галереї (19), понад 100 виставок, пам’ятних кімнат, музеїв на природі. У кожному великому місті є драматичний театр, в три самих крупних – оперний театр і два театри оперети.
Кухня. Словацька кухня заснована на різних супах, кашах, варених і тушкованих овочах, смаженому і копченому м’ясі і молочних продуктах. Стиль кухні міняється залежно від регіону. Словацька кухня включає солоні і солодкі страви, приготовані з муки, зокрема галушки. Популярні спиртні напої: словацьке пиво, вино. Широко вживають мінеральні води.
Чайові в ресторанах складають приблизно 10 % суми рахунку.

Популярні спирні напої: словацьке пиво, вино. Широко вживають мінеральні води. Чайові в ресторанах складають приблизно 10% суми рахунку.

Одні з найкращих курортів для гірськолижного відпочинку Словаччини — Високі й Низькі Татри. Сюди вже понад 100 років приїздять туристи з усього світу. На цій території простягається і самий старий національний парк Словаччини — Татранський Національний Парк. Вдихніть свіжого повітря Татр, яке пробудить у Вас бажання до життя та насолодитись неповторним катанням на лижах по засніженим схилам та лижним трасам, спробувати незвичайне катання на санках, біг на коньках або сучасні зимові види спорту.

Високі Татри з самою високою вершиною — Герлаховський Щит (2655 м.над рівнем моря), з 24 км довгим гірським гребнем та 32 долинами по праву називають самими маленькими великими горами світу. Ці гори завжди приваблюють любителів зимового відпочинку своїми можливостями для заняття всіма видами спорту: лижі, сноуборд, біатлон, прижки з трампліну, альпінізм. Найбільш відомі курорти Високих Татр: Штребске Плесо, Татранська Ломніца, курорт Смоковец, Попрад.

Штрбске Плесо — кращий високогірний курорт Словаччини, розташований на березі гірського озера на висоті 1355 м. Тут регулярно проводять міжнародні змагання з зимніх видів спорту. Курорт пропонує сучасні траси для новачків та професіоналів, бігові та гірськолижні траси, трампліни, дитячий стадіон, прокат гірськолижного спорядження, катання на санках. При необхідності траси обробляють сніговими пушками. До Ваших послуг багаточисленні ресторани, кафетерії, бари.

Смоковець — відомий туристичний центр Високих Татр, який знаходиться в 10 км від м.Попрад на висоті 1000 м над рівнем моря. Він об»єднує чотири гірськолижних регіона: Старий, Новий, Гірський та Дольний Смоковец. Сьогодні Смоковець- музей під відкритим небом. Тут можна побачити дерев»яні готелі та туристичні хатини минулого століття. Для початківців в Смоковцях підготовлено 7 трас середньої складності, для лижників з досвідом — слід піднятись на 1500 м в головному центрі Смоковец — Гребінок та спробувати «чорну» слаломну трасу Horna Luka. Траси оснащені сніговими пушками.

Татранска Ломніца — знаходиться за 6 км від Смоковця на висоті 850 м. Курорт пропонує катання на санках, каток, гірськолижні траси як для початківців так і для професіоналів.

Низькі Татри — знаходяться в центральній частині Словаччини.
Індустрія лижного спорту в країні розвинута дуже добре. В Словаччині основні гірськолижні курорти розташовані в Високих та Низьких Татрах. Хоча останні й мають меншу висоту за Високі Татри, та часто буває, що там лежить більше снігу. Це пояснюється тим, що схили пристосовані для катання на лижах, орієнтовані в основному на північ. Низькі Татри розташовані в центральній частині країни, найвища їх точка – пік Дюмбієр (2043 м).

А ще Низькі Татри славляться своїми печерами. Взагалі у Словаччині виявлено близько 4000 печер, але найдовша (близько 25 кілометрів) розташована в Демановській долині. Взагалі в Ліптовському регіоні відкриті для огляду лише три печери. Зате тут розташована печера яка приймає найбільшу кількість туристів, що не страждають клаустрофобією та цікавляться печерами. Це Демановська печера Свободи – національний природний пам`ятник. Її щорічно відвідують понад 150000 осіб.

Вона була відкрита в 1921 році, а вже в 1924 стала доступною для туристів. Вхід до печери розташований на висоті 870 метрів над рівнем моря. Загальна протяжність всіх галерей складає 8400 метрів, хоча для екскурсій відкриті тільки 1800.
Пустоти в гірській породі були створені понад 500000 років тому підземними річками Демановка та Задня Вода. Ці річки утворюють також підземні озера. В печері можна побачити повний набір печерних утворень сталактити, сталагміти, колони та т.п. В Демановській долині є ще одна печера утворена підземною річкою Демановка. Це Демановська Льодова печера. Печера названа так через те що в її нижній частині збереглися чудернацькі льодові нарости, що утворились при весняних таненнях снігу. Вона менша за печеру Свободи (“всього” – 1750 метрів), але користується більшою популярністю у спеціалістів. На її стінах збереглися древні малюнки та тексти. Відома ця печера ще з XVIII століття.

Курорт Ясна — відомий курот в Низьких татрах, є найкращим гірськолижним курортом. Траси Ясни підходять для любої категорії лижників, зокрема спортсменам пропонується 57 км трас на висотах катання 950-2024 м.: 5 чорних (складних), 7 червоних (середньої складності), 6 синіх (легких). Також є траси для дітей, катання на мотосанках, сноуборді та санках. На курорті Ясна Ви зможете чудово провести час в багаточислкенних барах, ресторанах, потанцювати на дискотеках, відвідати тренажерний зал та басейни.

Цей курорт розташований в Демановській долині біля  другої по висоті гори Низьких Татр, гори Хопок. Словаччина подавала заявку до міжнародного олімпійського комітету на проведення зимової олімпіади 2006 року. Так от, Ясна декларувалась як місце проведення змагань з гірськолижних видів спорту. В Низьких Татрах часто проходять змагання кубка світу та Європи. Проходили чемпіонат світу серед юніорів та світова універсіада.

Проблем з житлом в Ясній немає. Є багато готелів, баз відпочинку та приватних пансіонів, що утримують місцеві жителі. Транспорт ходить чітко. Графік руху автобусів витримується з точністю до хвилини. Так що добратись до схилів проблем також не виникає. Одним словом створені всі умови для чудового відпочинку.

Поряд з Ясною розташований Ліптовскі Мікулаш – невеличке містечко з цікавою архітектурою. Це адміністративний центр Демановської долини, або Ліптовського регіону. Недалеко від цього містечка розташована термальна купальня Бешеньово. Якщо проїжджати зимою повз ту купальню на поїзді, то помітний густий клуб пару, що стоїть над відкритим басейном. Досить цікаві відчуття можна отримати, якщо в десятиградусний мороз зануритись в гарячу воду. Особливо після дня проведеного на лижах. А якщо періодично вискакувати з води й розтиратись снігом, то сауна не потрібна.

Словаччина — країна неймовірних природних контрастів: гірські масиви Високих (Герлаховський Штіт, 2655 м) та Низьких Татр (вершина Дамбер, 2045 м), кратери вимерлих вулканів, незвичайної краси підземні печери, водоспади та термальні джерела. Країна має 200 туристичих центрів, де є все для активного відпочинку як взимку, так і літом.

Унікальними рахуються печери Словаччини. Станом на 2009 р. дванадцять печер національного парку Словацький Карст є відкритими для відвідувачів. Найбільш відомими є Доміца, Ясовська печера, Охтинська арагонтова та Гомбасецька печери. Красногорську печеру можна оглянути тільки у супроводі спелеолога. Тут знаходиться травертинова колона заввишки 32,6 м, найбільша в світі споміж подібних утворень, яка внесена у книгу рекордів Гінеса.

Мінеральні джерела та термальні води давно зробили Словаччину відомим курортом. Пієштяни, міжнародний центр з лікування хвороб опорно-рухової системи, артритів та захворювань центральної нервової системи, має 12 джерел середньомінералізованої, сульфатно-бікарбонатної, кальцієво-натрієвої води. Пієштянські сірчані грязі належать да найбільш якісних пелоїдів у світі.

Найдавніший в Словаччині курорт — у місті Бардейові, його лікувальна вода згадується вперше 1247 р. А 1505 р. при джерелах були побудовані 6 кабін для купання. Курорт відвідували монархи — імператриця Марія-Луїза, російський цар Олександр, імператриця Єлизавета, дружина Франца Йозефа І (Сісі). Модернізація почалася на Бардейовському курорті в 60-ті рр. ХХ ст. Тоді була утворена бальнеолікарня з критим басейном, новими санаторіями та готелями. Десять бікарбонатно-хлоридних, натрієвих, вуглекислих холодних лікувальних джерел застосовуються для питтєвих курсів лікування, інгаляцій та водолікування при порушеннях обміну речовин, хворобах системи травлення, сечового міхура та ниркових хворобах.

Наймолодший і найтепліший курорт Словаччини місто Дудинце — розташований на схилах Крупинської улоговини. Він бере свій початок з 1951 р., коли був побудований перший санаторій з ваннами. Холодні та прохолодні бікарбонатно-хлористі, натрієво-кальцієві, вуглекислі мінеральні води застосовуються в Дудинцях для лікування ревматизму, хвороби Бехтерева, нервових хвороб та серцево-судинних захворювань. За унікальним хімічним складом та впливом на здоров’я фахівці порівнюють воду в Дудинцях з водами французського курорту Віші.

Цікавим для туристів є гірськорудне містечко Банска Штявниця з його унікальною гірськорудною гідрогосподарською системою (це 60 штучних водоймищ, з’єднаних арками та водяними штольнями, які вирито під містом на декілька кілометрів на 17 поверхах, глибиною 900 м). Банску Штявницю називають срібним містом завдяки видобутку срібла та добробуту його жителів. Тільки 1740 р. тут було видобуто майже 23 000 кг срібла та 600 кг золота. Доказом багатства міста та його мешканців є наявність 215 національних культурних пам’яток, а також існування одразу двох замків в межах одного міста та наявність двох пізньороманських базилік, які знаходяться майже поруч. Розвиток гірської справи в Банской Штявниці, третього за розміром міста в Угорщині у XVIII ст., підтверджено рішенням Маріі Терезії про заснування тут 1762 р. Гірської Академії, першого в світі вищого технічного навчального закладу. Сьогодні гірська справа тут є лише туристичною принадою. Біля водоймищ, які зберіглися на Штявницьких пагорбах, є туристичні тропи. Під землею знаходиться лабіринт шахт та штолень з гірськими механізмами, а на поверхні знаходяться будівничі та технічні пам’ятки. Гірський музей під відкритим небом організовує огляд та спускання в шахти.

Історичні джерела повідомляють, що в минулому в Словаччині було близько 300 замків. На сучасних картах їх відмічено 168,  при чому 109 є національними культурними пам’ятками. Одним із найбільших замкових комплексів у Словаччині є Тренчанський град (замок). Це комплекс палаців (палац Запольї, палац Барбори, палац Людовіка) та башта Матуша Чака із товщиною стін біля 4 м. У приміщеннях замку розміщені експозиції Тренчанського музею, в тому числі і родова портретна галерея Іллєшгазі, колишніх власників замку. Крім того, унікальною цікавинкою є величезні підземні приміщення ренесансної фортифікаційної споруди — замку Червени Камінь (найбільше з них має 70 м у довжину та висотою 9 м). Раритетом замку є аптека «Золотий Орел» (XVII ст.), а також картинна галерея з портретами Марії Терезії, Франца Лотаринзького та інших представників аристократичних родів. Сьогодні в інтер’єрах замку розташовані тематичні експозиції Словацького національного музею. Серед них — рідкісна колекція меблів, східних килимів, кераміки, порцеляни та зброї.

Не менш цікавим є унікальний комплекс Спішський град — один з найбільших замкових комплексів у центральній Європі, а також пам’ятки в його околицях — Спішське Підграддя, Спішський Капітул та храм Святого Духа в селі Жегре. Цей комплекс дивовижно зберігся у цілісному вигляді, що зустрічається дуже рідко. Він складається з великої феодальної садиби разом із містечком – посадом, навпроти якого знаходиться укріпленний пункт церковної управи. Він знаходиться на відстані 19 км від міста Левоча. Замок можна оглянути зі сторони селища Годковці недалеко від села Жегра. На відстані 6 км від нього знаходиться Спішський Капітул.

Оравський град (замок) розташований на важливій магістралі з Польщі через Словаччину в Австрію та Угорщину. Це неймовірний витвір середньовічних майстрів височіє над річкою Орява на висоті 112 м і є головною туристичною принадою Орави. Тепер у замку знаходиться один з найдавніших музеїв Словаччини.

Сім пам’яток Словаччини включені у світову спадщину:

  • Історичний центр міста Банська Штявниця
  • Історичний центр міста Бардейов
  • Спішський Град, місто Левоча і пов’язані з ним пам’ятки, Пряшівський край
  • Село Влколінець, місто Ружомберок
  • Парк Словацький Карст, біля міста Рожнява
  • Букові праліси Карпат (резервації Гавешова, Рожок, Стужиця, спільно з Україною)
  • Дерев’яні церкви словацьких Карпат