Нові правила для отримання шенгенських віз.

З 23 червня для оформлення шенгенської візи громадянам України потрібно буде здавати відбитки пальців.

Про це повідомляє низка українських та закордонних видань з посиланням на слова представника ЄС Рудольфа Рішара.

Особиста подача документів

При першому зверненні за візою заявник зобов’язаний особисто з’явитися в консульство для здачі відбитків пальців. Звільняються від необхідності здавати відбитки пальців діти до 12 років, особи, стосовно яких зняття відбитків пальців фізично неможливо, монархи, глави держав та їх подружжя, члени офіційних делегацій при дипломатичних поїздках.

Візова інформаційна система (ВІС)

Зміна правил пов’язана з тим, що з 23 червня в шести країнах Східного партнерства (Азербайджан, Вірменія, Білорусь, Грузія, Молдова, Україна) почне діяти візова інформаційна система (ВІС) країн Шенгенської угоди.

ВІС – це централізована база даних, яка підтримує обмін інформацією про короткострокові візи в країнах Шенгенської угоди. У неї вносяться алфавітно-цифрові й біометричні дані заявників: ім’я, громадянство, місце проживання, рід занять, номер паспорта, тип запитуваної візи, місце призначення і тривалість передбачуваної поїздки, кордон країни Шенгенської угоди, яку планується перетинати в першу чергу при поїздці, інформація про осіб, які запрошують гостей, відбитки всіх пальців рук і цифрова фотографія.

Візи, видані до 23 червня, залишаються дійсними до закінчення терміну їх дії.

Біометричні дані заявників будуть зберігатися протягом 59 місяців і використовуватися при обробці всіх наступних протягом цього періоду звернень за візами. Після закінчення 59 місяців заявнику знову доведеться надавати біометричні дані.

Безпека особистих даних

Відповідаючи на запитання журналістів про безпеку особистих даних заявників, представник Уряду Європейського союзу запевнив, що вони надійно захищені, а доступ до бази даних віз не надається третім країнам:

Інтерпол не матиме доступ до нашої системи. У майбутньому дані будуть надаватися Європолу (поліцейська служба Європейського союзу). Робитися це буде тільки в цілях запобігання великих злочинів, терористичних актів та інших тяжких кримінальних злочинів.

Раніше очікувалося, що процедуру збору біометричних даних при оформленні шенгенських віз для українців буде запроваджено з кінця січня 2015 року.

З якими перепонами можуть стикнутися українці після нововведень?

Найбільша проблема може виникнути через те, що не всі консульства та візові центри обладнають сканерами відбитків до потрібного моменту. Чи вчасно закуплять потрібні сканери візові центри шенгенських країн у Житомирі, Черкасах чи Полтаві? Чи мешканцям цих міст доведеться їхати до Києва і стояти в черзі біля посольства? Остаточної відповіді на це запитання наразі немає.

Другий негативний  момент – нововведення ускладнить життя “організованим туристам”, тобто тим, хто хоче поїхати до Європи з туркомпанією.

Наразі такі заявники взагалі не ходять до консульства – вони, купуючи тур,  заповнюють візову анкету у турагенції, лишають там паспорт, фото і отримують документ вже із візою.

Тепер стара схема не працюватиме. Якщо для киянина похід до консульства – не велика проблема, то для туриста з Кіровограда, Херсона чи Сум нові правила Шенгену можуть означати додаткові витрати та марно втрачений день.

Чи є плюси для нас, українців?

Як не дивно, плюси є.

В департаменті консульської служби українського МЗС, що опікується візовими питаннями, пояснили, що VIS дозволить зменшити кількість помилкових відмов у видачі віз українцям.

“Збирання біометрики дозволить запобігти випадкам, коли добросовісним аплікантам відмовляють у видачі віз.

Зокрема, ми стикалися з випадками, коли персональні дані громадян України були помилково занесені до Шенгенської інформаційної системи з поміткою “заборона в’їзду через порушення правил перебування”, тоді як особа жодного разу навіть не зверталася за отриманням шенгенської візи.

Тепер можливість таких прикрих непорозумінь буде повністю виключена”, – запевнили в ДКС.

Щоправда, для нелегальних заробітчан це є не позитивом, а негативом.

Не є великим секретом, що досі чимало мігрантів після повернення до України просто “губили” свій паспорт із забороною в’їзду до ЄС, отримували новий документ (припустимо, змінивши одну літеру у прізвищі) та знову подавалися до консульства. Тепер цей шлях буде закрито.